Panorama V

V každej domácnosti sa občas objaví nejaký ten nevítaný hmyzí hosť. Poradíme vám, ako s nimi jednoducho a naviac aj ekologicky skoncovať. 

Na domácich škodcov existujú najrôznejšie chemické spreje a otrovy, ale nie vždy sú v byte použiteľné. Niet divu, že tam, kde sú malé deti alebo sa skladujú potraviny, sa vám do žiadnej chémie nechce. V týchto prípadoch môžete škodcov likvidovať oveľa šetrnejšie. Vystačíte si s tým, čo máte bežne v kuchyni. V zásade platí, že pokiaľ nejakú háveď objavíte, začnete ju likvidovať okamžite, inak sa vám v byte rozmnoží.

 

{module [120|rounded]}

 

Mravce

Keď vám do bytu vlezú mravce, nie je ľahké sa ich zbaviť. Väčšinou na ne nazaberajú žiadne chemické postreky alebo prášky, a ak áno, tak len dočasne, po chvíli sa objavia znovu. Mravce sa zhlukujú v skupinkách pozdĺž okien, dverí, pod fasádou a postupne sa snažia migrovať až do domu. Tam sa vyskytujú v blízkosti radiátorov, stupačiek a parapiet, dokonca sa dnu dostávajú aj digestormi.

Ako na ne?

- vedeli ste, že mravce neznášajú vôňu klinčekov, badyánu a škorice? Ak korenie nasypete na ich obľúbené miesta, stiahnu sa preč a späť sa už nevrátia. Vám pritom v byte zostane pekná vianočná vôňa.

- rovnaký účinok má aj čierne korenie, soľ alebo pálivá paprika nasypaná do mravčích cestičiek.

- na škodu nebude ani to, ak budete počas trápenia sa s mravcami celý byt umývať octovou vodou

- a ešte jedna protimravcová rada: ak vás navštevujú mravce, dávajte si pozor na rozsypaný cukor alebo omrvinky na podlahe, nimi sú mravce totiž úplne posadnuté.

 

 Rybičky
 

Milujú vlhkosť, a tak je ich útočiskom kúpeľňa a záchod, a to aj napriek úplnej čistote. Svojim pohybom pripomínajú plávajúce rybyčky a verte, ze sú neskutočne rýchle.


Ako na ne?

To čo rybičky skutočne neznášajú, sú určité vône. Vyvoňajte si kúpeľňu aj záchod vanilkou, levanduľou či citrusmi. A máte po probléme! Výborné sú na to aj esenciálne olejčeky, kedy stačí zopár kvapiek na vatičku a v miestnosti ich potom nechať uvoľňovať. Po pár dňoch nebude po rybičkách ani stopy.

 

{module [120|rounded]}

 Mole

Či už múčne alebo šatníkové, je úplne jedno aký druh molí sa u vás doma zahniezdil, žiadny z nich nie je dôvodom na radosť. Najskôr o tých múčnych. Väčšinou si ich prinesiete domov spolu s nákupom. Preto sa oplatí si všetko už v obchode dôkladne prehliadnuť. Zdržiavajú sa najmä v múke, strúhanke, krupici a všetkom sypkom, okremtoho aj v čokoláde, ryži, objaviť ich môžete aj v sušenom ovocí, orechoch alebo hubách.

 

V potravinách napadnutých moľami nájdete výkaly v podobe malých guličiek, jemné hodvábne vlákna utkané húsenicami, zbytky zámotkov a ďalšie hmyzie pozostatky. Sami o sebe nie sú infekčné, po konzumácii takto znehodnotených potravín by sa vám nemalo nič stať. U citlivých ľudí však môžu tieto hmyzie zbytky vyvolať alergickú reakciu. 

Zachovajte sa teda nekompromisne a pri prvom náznaku ich výskytu ich vyhubte, inak vezmú vašu špajzu útokom.
 

Ako na ne?

- neznášajú vôňu bobkového listu. Stačí zopár kúskov rozmiesť do regálu alebo do skriniek a máte od nich pokoj

- na tie šatňové zase platí levanduľa, najlepšie čerstvá. Uviažte z nej kytičku a zaveste do skrine. Kto túto možnosť nemá, postačí si aj so sušenými kvetinami. 


Muchy

Je ich všade plno, kladú vajíčka kde ich napadne, nepríjemne vám v noci bzučia v izbe... ale vedeli ste, že ich odpudzuje napr. obyčajná pažítka?

Ako na ne

- stačí dať na okno kvetináč s pažítkou a máte pokoj

- inokedy môžete v byte zapáliť citrusové vonné oleje alebo sviečky s vôňou citrusu. Po takejto aróme muchy zrovna neprahnú

 

{module [120|rounded]}

  

Octomilky

Vínne mušky alebo octomilky sú maličké hnedočervené potvorky, ktoré priťahuje všetko, čo je skysnuté alebo nahnité, a tam znášajú vajíčka. Pokiaľ nezasiahnete včas, máte ich behom pár dní doma celú armádu.

 

 {jcomments on}