Zima je krutá nielen pre nás, ktorí sme navlečení v kabátoch a bundách, sčapicami narazenými až po nos, ale krutá je hlavne pre operencov.A preto je namieste, aby sme prikrmovali našich pernatých kamarátov.

Keďnastanú vysoké mrazy, trpia vtáky nedostatkom potravy. Kŕmidlompomôžete im i sebe. Máločo totiž vie potešiť tak, ako šikovné, štebotavé avečne veselé sýkorky pred oknom. Zvlášť, pokiaľ práve objavili čosipod zub teda pod zobáčik. Navyše sú vtáky na záhrade veľmi užitočné v dobehniezdenia zozbierajú pre svoje mladé neuveriteľné množstvo hmyzu.Vtákom môžete predkladať akékoľvek semená - slnečnice, proso, konope, mak,ľanové semienko i repku. Vďační vám budú za drvená jadra vlašskýcha lieskových orechov, ale i tučné slnečnice sú pre ne skvelým zdrojomenergie. Z komory sa hodia i ovsené vločky, strúhaná žemľa, ktorá všaknesmie byť slaná, kúsky surového mäsa, strúhaná mrkva a samozrejme masťalebo loj. Z neho môžete vyrobiť i výbornú zmes, pokiaľ ho rozohrejetea zmiešate so semienkami. Tekutou zmesou potom naplňte prevrátenýkvetináč, polovicu škrupiny kokosového orechu alebo do nej namočteborovicovéči smrekové šišky. Túto dobrotu zaveste na miesta, na ktorá nesvietislnko, aby sa tuk nerozpustil.Pokiaľ nemáte čas na prípravu podobných dobrôt, môžete zakúpiť už hotovélojové gule v sieťke, ktoré stačí len zavesiť na vhodné miesto.Sýkorky - bielolíca, belasá, babka, uhliarka, chochlatá a tiež brhlík a kôrovník milujú olejnaté semená, loj i tukovú zmes. Na tej si tiežpochutnajú ďatle.Pinky, strnádka, kardinálce, vrabce ocenia zase najviac semená burín iobilnín. Drozdy uvítajú i plody najrôznejších bobuľovín a jablká.

Vtáky nikdy nekŕmte kuchynským odpadom, cestovinami, slanými, korenenými aúdenými výrobkami a akoukoľvek skazenou a nekvalitnou potravou.Ľahko by im privodili tráviace problémy a môžu viesť dokonca až k úhynu.

A tu je v prílohe zopár krásavcov, ak by ste chceli vedieť, čo to právepriletelo do kŕmitka.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť