V dnešnom seriály vám prinášame prehľad minerálnych prameňov Púchovskej doliny.

vody11

 

Prvým v poradí a snáď najznámejším, je minerálny prameň v Nimnici. Je taký populárny, že sa naň často musí stáť v dlhom rade. Voda má príjemnú chuť, je mierne slaná a šumivá. Jej liečivé účinky oceňujú aj návštevníci miestnych kúpeľov, ktorí si tu liečia svoje dýchacie a zažívacie ústroje. 

vody1

vody2

vody3

 

Ako druhý v poradí sme navštívili prameň v Streženiciach. Prameň je upravený, s možnosťou posedenia na lavičke. Chýba však informácia o zložení a kvalite vody.

 

vody4

vody5

vody6

 

Zo Streženíc sme šli do neďalekého Keblia, ku prameňu tzv. Kyselky. Tento prameň je tiež veľmi pekne upravený, zastrešený, s niekoľkými lavičkami. Zloženie a kvalita vody je popísaná na zavesenej výveske MZ SR pri prameni.

 

vody7

vody8

vody9

 

Ďalší v poradí je môj obľúbený, prameň Mária v Belušských Slatinách. Prameň vyviera na dvoch miestach neďaleko od seba, a síce pri kláštore a pri miestnom kúpalisku. Je veľmi výdatný, pekne upravený, zastrešený a pôsobí čistým a udržiavaným dojmom. Voda je chutná a výrazná, typickou vôňou a chuťou. Voda má liečivé účinky pri reumatizme kostí, svalov a kĺbov, pri kožných chorobách, chronickej neuralgii a pri otravách ťažkými kovmi.

 

vody10

vody11

vody12

 

Napili sme sa aj zo Studničky pod lomom. Pre tento prameň je príznačné, že voda z neho je veľmi studená, najstudenšia zo všetkých ostatných prameňov, ktoré sme v tomto diely seriálu navštívili. Túto vlastnosť ocenia najmä okoloidúci počas horúcich letných dní. Konzumácia vody z tohto zdroja je však len na vlastné riziko.

 

vody13

vody14

vody15

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť