14 miest, ktoré úplne zmenia váš pohľad na Bratislavu 

 

Zabudnite na Slavín, Hlavné námestie a Euroveu. Naše hlavné mesto má veľa iných neprebádaných zákutí. Vybrali sme sa hľadať tie najzaujímavejšie z nich, nakoľko mnohí naši krajania žijú práve tam.

 

1. Vlakové múzeum

Známe aj neznáme múzeum v hlavnom meste. Nachádza sa v lokalite Východné (známa ako Rendez) medzi Račou a Vajnormi. Koho zaujímajú staré vlaky, koľajnice a iné železničné vozidlá, mal by toto bývalé depo a stanicu určite navštíviť. Návštevu si ale je vhodné dobre naplánovať, lebo múzeum nie je otvorené denne a dokonca má rôzne otváracie hodiny počas párnych a nepárnych týždňov.

 

1vm

 

2vm

 

3vm

 

 

 2. Filiálka

Ostávame pri vlakoch. Filiálka je opustená železničná stanica v strede mesta. Jej vznik je spojený ešte s konskou železnicou. Tento úsek trate nebol nikdy elektrifikovaný a od roku 1984 je z neho vylúčená vlaková doprava. Dodnes trpezlivo  čaká na svoje nové uplatnenie, ponúka však jedinečnú panorámu a scenériu. Napríklad pre natáčanie katastrofického alebo hororového filmu.

 

4f

 

5f

 

 3. Cvernovka

Nie ste „starí Bratislavčania“ a tiež ste si občas lámali hlavu nad tým, čo je to za ružovú budovu pri Trnavskom mýte, ktorá mierne pripomína Bratislavský hrad? Už si ju lámať nemusíte. Je to budova jednej z dvoch bývalých bratislavských cvernových tovární. Zaujímavé je, že tento priemyselný komplex bol postavený okolo roku 1900 mimo historického intravilánu mesta. Za necelé storočie ho mesto doslova obrástlo a dnes sa tak nachádza v jeho širšom centre. Dnes sa už cverny v cvernovke nevyrábajú, sídlo tu má niekoľko ateliérov mladých umelcov. V budúcnosti by v budove mali vzniknúť menšie byty, Cvernovku vlastní investor.

 

6cv

 

7cv

 

 

 4. Nemocnica Rázsochy

Stavba fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy. Začiatok stavby sa datuje na jún 1987, pôvodný plán dokončenia stavby bol jún 2000. Termín je prekročený o 15 rokov. A dnes je jasné, že supernemocnica Rázsochy sa nedokončí. Pri troche smelosti – pokojne ju môžeme označiť za stavebný fail storočia. Vstup na stavenisko nie je povolený, navyše je tu aktívna strážna služba, takže komplex si možno prehliadnuť len spoza plota.

 

8nr

 

9nr

 

10nr

 

 

 5. OD Ružinov Alias Yosaria Plaza

Yosaria Plaza v srdci Ružinova malo byť najväčším nákupným centrom na Slovensku. Nestalo sa však a skelet na mieste bývalého OD Ružinov (so supermarketom reťazca Delvita, pamätáte si ešte?) stojí mnoho rokov ukrytá za vysokým plotom a krovím. Parodoxom je doteraz fungujúca stránka www.yosaria.sk , ktorá ponúka priestory na prenájom, vizualizácie... a posledný update informácií z roku 2009. Plánov, čo s Yosariou nakoniec bude, sa vynára každý rok niekoľko. Uvidíme.

 

11OD

 

12OD

 

 

 6. Prístav

Bratislavský prístav je jedinečné miesto, dýchajúce ohromnou industriálnou atmosférou. Kto má rád veľké stroje, žeriavy a lode, príde si na svoje. A z blízka je omnoho zaujímavejší, než z diaľky. Nebojte sa tam vybrať – veľká časť je prístupná pre verejnosť a stojí to za to.

 

13pr

 

14pr

 

 

 7. Staré letisko Vajnory

Letecká doprava na Slovensku začala písať svoju históriu práve na tomto letisku. V roku 1923 tu pristálo prvé lietadlo pravidelnej linky ČSA Praha – Bratislava. V pozícii hlavného bratislavského letiska nahradilo Vajnory nové letisko M.R. Štefánika v Ivánke pri Dunaji, stalo sa tak začiatkom 50. rokov minulého storočia. Definitívne zrušené bolo v roku 2007. Dnes by pokojne poslúžilo ako ďalšie miesto vhodné na nakrúcanie hororov. Ako komparz by – súdiac podľa odpadkov – radi vypomohli bezdomovci alebo feťáci. Každopádne, cez deň sa nemáte čoho báť. Prejdite sa po troskách letiska skôr, než sa ho definitívne „chopí“ developer.  Do budúcna je tu totiž naplánované vybudovanie rezidenčnej štvrte.

 

15l

 

16l

 

 

 8. Bratislavské metro

V roku 1974 bol schválený rozvoj MHD v Bratislave založený na rýchlodráhe. Nemohol sa nazývať metrom, pretože v tej dobe mohla mať metro iba metropola s viac ako milión obyvateľmi. Dnes nemáme ani metro, ani rýchlodráhu. Máme však konečnú stanicu metra! Do konca 90. rokov sa stihla postaviť hrubá stavba depa v časti Janíkov Dvor, na konci Petržalky. „Depo“ je dnes plné vody a odpadkov. Na časti trasy, kde malo byť postavené metro dnes prebiehajú stavebné práce na trati pre rýchloelektričku.

 

17mtr

 

18mtr

 

 

9. Hotel Galéria

Niekoľkokrát premenovaný hotel sa aktuálne volá Galéria. Jeho architektúra je na prvý pohľad šialená. Zovňajškom trochu pripomína viedenský Hundertwasserhaus. Konajú sa v ňom rôzne výstavy, môžete v ňom prenocovať alebo sa len tak zastaviť kávičku. Instantnú. Vyskúšali sme to. Pozoruhodné je to, že hotel sa dostal do rebríčka TOP 10 najškaredších hotelov sveta. Osobitý šmrnc mu dodáva predajňa vitamínových doplnkov hneď vedľa recepcie.

 

19hg

 

20hg

 

 

 10. Zámok v Horskom Parku

Takýto tip top zámoček môžu obdivovať študenti žijúci na internáte v Horskom parku. Známy je napríklad aj tým, že sa v ňom natáčal seriál Ordinácia v ružovej záhrade. Nie každý ale vie, že ide o takzvanú Vilu grófa Huga Moritza, známu aj ako Eleonórin dvor. Okolo roku 1890 ju dal postaviť Hugo Moritz, gróf zo Saint Genois d'Aneaucourt. Neskôr dostal meno podľa majiteľky Eleonóry Bleyleben (Bleileben), ktorá ho obývala až do 40. rokov. Dnes je majetkom Ekonomickej univerzity v Bratislave.

 

20hp

 

 

 11. Hausbootová zátoka

Romantická zátoka v ramenách Dunaja na okraji Petržalky. Doporučuje sa na cyklistickú turistiku alebo výlet na motorovom člne. Odhliadnuc od legálnosti či nelegálnosti výstavby Hausbootov, je to jedno naozaj veľmi pekné miesto Bratislavy.  

 

21hz

 

22hz

 

 

 12. Petržalský panelák

Tak a toto je presne to, čo si každý správny dedinčan predstaví, keď počuje slovo Petržalka. Toto je jeden z najväčších a najškaredších bratislavských panelákov vôbec.

 

23petr

 

24petr

 

 

 13. Rušňovodičov výhľad na hrad

Zaujímavý a málo známy pohľad z mosta ponad železnicu (smer Hlavná stanica) v mestskej časti Nové mesto.

 

25vl

 

26vl

 

 

14. Streľňa v Horskom Parku

Krásne romantické miesto s výhľadom na Bratislavu. Za pekného počasia však býva často obsadené.

 

27str

 

 

28str

 

 

Autor: FF

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť